Bejelentkezés \ Regisztráció
Időpontfoglalás

#MINDENTBELE

#MINDENTBELE

Ki fejtette meg Al Capone és bandája kódrendszerét?


Biztos Te is láttad a Zodiákus című filmet, ismered Al Capone történetét és valószínűleg a japán rejtjelekről is hallottál már. De vajon kik és mennyi idő alatt fejtették meg a kódjeleket? Egy nagyon érdekes dokufilm debütál ma a Viasat History csatornára, amely mind a három említett történetet felfedi. Ma (azaz október 6.) 21 órától tehát megtudhatunk sok-sok érdekességet a leleplezésekről, de addig is íme az Al Capone sztori, ami szerintem iszonyat menő – persze nem a bűnbanda szemszögéből. 

Az 1920-as években bevezetett alkoholtilalom következtében olyan gengszterek emelkedtek fel, mint Lucky Luciano, Bugs Morane vagy Al Capone, akik illegális italcsempészetre alapozott birodalmukat riválisaik tetemére építették. 1926-ra évente 12 000 embert gyilkoltak meg Amerikában, a nagyvárosokban 78%-kal nőtt az ilyen jellegű bűnügyek aránya, az utcákon háború folyt, és a titkos információáramlás egyik legfontosabb eszköze a kód lett. Capone és az emberei évente több tízezer kódolt üzenetet küldtek egymásnak, ezek segítették a bűnözőket az alkoholcsempészekkel való kommunikációban. A hadászati kódokkal versenyző rejtjelek konstans változtak, hogy a rendőrséget elbizonytalanítsák. Kódjeleiket végül egy kétgyermekes anya, Elizabeth Friedman törte fel, méghozzá egy toll és egy papír segítségével. A csempészek rádióüzenetekben kommunikáltak, amelyek forrását és címzettjét sem lehetett visszakeresni. Az adások egy kis zene vagy hang, valamint egy nyugtalanító női hang által felolvasott számsorokból álltak – ezek ráadásul üzenetről üzenetre változtak, Elizabethnek mégis két hónap alatt sikerült visszafejtenie két évnyi mondanivalót: látta a hajókat, az útvonalakat és hogy mikor hagyták el a kikötőt. Két év alatt több mint 10 000 üzenetet dekódolt, így kötötték végül össze Al Capone birodalmát az alkoholcsempészettel, ami aztán idővel a gengszter bukásához vezetett.
 
Ki volt amúgy Elizabeth Friedman? 
Amikor Elizabeth Friedman végzett a főiskolán, még azt se tudta, hogy léteznek olyan dolgok, mint kódok és rejtjelek, ám hamarosan kiderült, hogy született tehetsége van a nyelvek és a bennük rejlő rendszer analizálásához. Az I. világháború kitörését követően Elizabeth a haditengerészet megbízásából próbált megfejteni rejtjelezett üzeneteket, majd a háború befejezését követően a parti őrség kérte a segítségét abban, hogy törje fel a csempészhajók kódolt kommunikációját. A parti őrség kétségbeesettségét mi sem mutatja jobban, mint hogy engedték, hogy a nő otthonról dolgozzon, így el tudta látni két kisgyermekét is. Ez a fajta „home office” akkoriban példanélküli volt!