Bejelentkezés \ Regisztráció
Időpontfoglalás

Hírek

Hírek

Körbejártuk, milyenek az informatikai kilátások Pécsett

Az informatika napjaink legdinamikusabban fejlődő iparága, amely Pécsett és környezetében is igen erős húzóágazat lehet.

Pécsett egy esztendeje nyitott irodát a Schönherz Iskolaszövetkezet, első lépésben Baranya informatikai helyzetét és jövőképét térképezték fel, a képzésektől kezdve a kis- és középvállalatokon át a multinacionális szereplőkig.

Mint Lovas István, a Schönherz Iskolaszövetkezet régióvezetője elmondta, az IT szakma munkaerőhiánnyal küszködik, miközben stabil munkalehetőséget, ráadásul kiemelt bérezést kínál. Az ezen a területen felsőfokú tanulmányokat folytató fiataloknak, érdemes már egyetemi éveik alatt részmunkaidős, de szakmai feladatokat vállalni egy-egy cégnél, hiszen ezzel megalapozhatják a jövőjüket. Az informatika mágnesként hathat a műszaki szakemberképzésben. A középiskolásokat a műszaki pályára terelheti, a Pécsett végzett informatikusokat a városban tartja, aminek következtében a jövő szakemberei mágnesként vonzhatnak be új cégeket az informatikai piacra.

Mindehhez a következőket fűzte hozzá, Bachmann Bálint, a Pécsi Tudományegyetem Pollack Mihály Műszaki és Informatikai Karának dékánja, Pécsett az országos átlagnál, illetve a demográfiailag indokoltnál is nagyobb az informatikai szakképzésekre jelentkezők visszaesése. Az oktatásban pedig az jelenti a legnagyobb problémát, hogy háttérbe szorult a gyakorlatorientált szemlélet, nem a munkaerő-piaci igényeknek megfelelően zajlik. Szólt arról is, a gyakorlatorientált duális képzés bevezetése erre megoldást jelenthet a jövőben. Baranya székhelyén már elindult egy kedvező folyamat, amelynek eredményeként a városba betelepülő informatikai cégek és az oktatási intézmény között az oktatási és kutatási együttműködések jöttek létre.

A csaknem negyven informatikai kis- és középvállalat érdekeit képviselő, Információmenedzsment Innovációs Klaszter menedzsere, Brachmann Ferenc annak a véleményének adott hangot, hogy klaszter tagjai Baranyában 350 embert foglalkoztatnak, és éves szinten 8 milliárd forint árbevételt termelnek. Kitért arra is, az utóbbi öt évben igen nagy átalakulás ment végbe ezen a piacon: egykor a szolgáltatók és egyedi szoftverfejlesztő vállalatok jelenléte volt hangsúlyos, ma már inkább termékeket gyártanak a cégek, szoftver szolgáltatást nyújtanak és globális piacra dolgoznak, jelentős exporttal. Mindemellett jelentős összeget fektetnek be a szakembereik speciális képzésébe, ugyanis egy informatikus a általuk elvárt követelményeknek megfelelő betanítása 3-4 millióba kerül.

Az IT Services Hungary országosan 3600, Pécsett 320 alkalmazottat foglalkoztat, azonban az elkövetkező években tovább szeretnék bővíteni a létszámot, a terveik szerint ezer embernek adnának munkát a megyeszékhelyen. A német központú multinacionális cég pécsi központjának vezetője, Zalay Buda egyebek mellett elmondta, ahhoz, hogy ez megvalósulhasson kulcsfontosságú, hogy hatékonyan együttműködjenek az oktató intézményekkel és a munkaerő-közvetítőkkel. Hangsúlyozta, örömmel vesznek részt a duális képzések gyakorlati megvalósításában, akár a cégnél dolgozó szakemberek bevonásával is.